C++ ile “Hello World!”

Gönderildiği yer: C++, Dersler | 0
include iostream;
using namespace std;

int main(){
  
   cout<<"Hello World!"<<endl;

return 0;
}

Merhaba bu yazı C++ kategorisindeki ilk yazım. Öncelikle c++ kodlarını derlemek için CodeBlocks diye bir IDE kullanacağım. Bu yazımda c++ ile kod yazmaya başlamak için gerekli şeyleri anlatacağım.

İlk olarak dosyamızın uzantısı .cpp olacak.  Kodlarımız derlendikten sonra konsolda çıktılarını görebileceğiz. Yukarıdaki proğramın çıktısı olarak ekranda    Hello World!  çıkacaktır.

C++ da çalışmak için, c++ kodlarımızın derleyici tarafından anlaşılması için  c++ kütüphanesini eklememiz gerekiyor. Burada o işlemi include  komutu yapıyor. iostream ise c++ ile çalışmak için gereke kütüphanenin adıdır.

Konsola bir şey yazdırmak istersek ya da klavyeden bir şey girilmesini istiyorsak std namespace’ini kullanmamız gerekir. Bu satırı yazmazsak bu işlemlerin herbiri için teker teker yazmamız gerekir. Yani ;

include iostream;
int main(){
  
   std::cout<<"Hello World!"<<std::endl;

return 0;
}

C++ da birden fazla fonksiyon kullanılabilir. int main de bu fonksiyonlardan biridir. Ama özel bir fonksiyondur. Derleyici çalışırken ilk olarak bu  fonksiyonu çalıştırır.

cout ise ekrana birşeyler yazdırmamıza  yaran kodumuzdur. Ekrana sadece yazı yazdırmak istiyorsak o yazıyı çift tırnak içine yazarız.

return 0 ise derleyiciye göre fonksiyonu bitir  demektir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…

Bir Cevap Yazın