Task 2

Gönderildiği yer: Genel | 0

Merhaba Arkadaşlar.

Bu yazımda sizlere 6.11.2013 tarihli lab dersinin task2’sini anlatacağım.

Sorusu:

Mil’i kilometre ye çeviren bir fonksiyon yazın.

Çözümü:

Yapmamız gereken formülü yazmak. 1 kilometre=1.6095 mil. Bu eşitliği formül şeklinde yazmamız gerekiyor.  Verilen kilometre değerini 1.6095 i çarparsak mil değerini bulmuş oluruz.

Burda değişkenlere float değerler atıyoruz çünkü formülde de olduğu gibi 1.6095 float bir değer dolayısıyla sonuç ta float çıkacak.

float kilometer (float a) ile fonksiyonun ismini cismini ve kaç tane değer alacağını belirttik. float b=a*1.6095 ile formülü yazdık. Sonra da b değerini istediğimiz için b değerini döndürdük.

Fonksiyon hazır şimdi fonksiyonumuzu çağıralım.

bize iki değer lazım a kullanıcıdan isteyeceğimiz değer b kullanıcıya sonuç olarak bastıracağımız değer. cout  ile ekrana Enter mile bastırdık. cout’taki “\n” <<endl  ile aynı manaya geliyor. Yani ister “\n” ister <<endl yazın atnı şeyi söylemiş oluyorsunuz. İki durumda da alt satıra geçer.  cin ile kullanıcıdan a değerini istedik. fonksiyonumuzu çağırdık. b=kilometer(a) daha sonrada ekrana girilen milin kilometreye çevirilmiş halini yazdırıyoruz.

Örnekte de olduğu gibi cout ile hem değişken hemde yazı bastırabiliyoruz. Ama değişken ile yazı arasına << eklememiz gerekiyor. Aki takdirde hata verecektir. Bu prolem de bu kadar.

Sorularınız  varsa lütfen yoruma yazınız ya da İLETİŞİM kısmındaki formu doldurunuz.

Çıktı 1:

Çıktı 2:

Bir Cevap Yazın